genux.com - Internet store
Registrati ora!   Tracking Ordine | Esci
    
left right
Ricerca / Search

» Ricerca avanzata

Film DVD

Studios

 

Sei in: Genux / Film DVD / Premi cinematograficiOscar

Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Premio Oscar)
Categoria: Miglior cortometraggio documentario
Vengono di seguito indicati con il simbolo verde i vincitori. Ove ricorrente e disponibile, viene indicato il titolo in lingua italiana e quello in lingua originale tra parentesi.
   A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin (A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin), regia di Eric Simonso
   God Sleeps in Rwanda (God Sleeps in Rwanda), regia di Kimberlee Acquaro, Stacy Sherman
   The Life of Kevin Carter (The Life of Kevin Carter), regia di Dan Krauss
   The Mushroom Club (The Mushroom Club), regia di Steven Okazaki
   Mighty Times: The Children's March (Mighty Times: The Children's March), regia di Robert Houston
   Autism Is a World (Autism Is a World), regia di Gerardine Wurzburg
   The Children of Leningradsky (The Children of Leningradsky), regia di Hanna Polak
   Hardwood (Hardwood), regia di Hubert Davis
   Sister Rose's Passion (Sister Rose's Passion), regia di Oren Jacoby
   Chernobyl Heart (Chernobyl Heart), regia di Maryann DeLeo
   Asylum (Asylum), regia di Sandy McLeod
   Ferry Tales (Ferry Tales), regia di Katja Esson
   Twin Towers (Twin Towers), regia di Bill Guttentag, Robert David Port
   The Collector of Bedford Street (The Collector of Bedford Street), regia di Alice Elliott
   Mighty Times: The Legacy of Rosa Parks (Mighty Times: The Legacy of Rosa Parks), regia di Robert Hudson
   Why Can't We Be a Family Again? (Why Can't We Be a Family Again?), regia di Roger Weisberg e Murray Nossel
   Thoth (Thoth), regia di Sarah Kernochan
   Artists and Orphans: A True Drama (Artists and Orphans: A True Drama), regia di Lianne Klapper-McNally
   Sing! (Sing!), regia di Freida Lee Mock
   Big Mama (Big Mama), regia di Tracy Seretean
   Curtain Call (Curtain Call), regia di Charles Braverman
   Dolphins (Dolphins), regia di Greg MacGillivray
   The Man On Lincoln's Nose (The Man On Lincoln's Nose), regia di Daniel Raim
   On Tiptoe: Gentle Steps to Freedom (On Tiptoe: Gentle Steps to Freedom), regia di Eric Simonson
   King Gimp (King Gimp), regia di Susan Hannah Hadary e William A. Whiteford
   Eyewitness (Eyewitness), regia di Bert Van Bork
   The Wildest Show in the South: The Angola Prison Rodeo (The Wildest Show in the South: The Angola Prison Rodeo), regia di Simeon Soffer
   The Personals (The Personals), regia di Keiko Ibi
   A Place in the Land (A Place in the Land), regia di Charles Guggenheim
   Sunrise Over Tiananmen Square (Sunrise Over Tiananmen Square), regia di Shui-Bo Wang e Donald McWilliams
   A Story of Healing (A Story of Healing), regia di Donna Dewey
   Alaska: Spirit of the Wild (Alaska: Spirit of the Wild), regia di George Casey
   Amazon (Amazon), regia di Kieth Merrill
   Family Video Diaries: Daughter of the Bride (Family Video Diaries: Daughter of the Bride), regia di Terri Randall
   Still Kicking: The Fabulous Palm Springs Follies (Still Kicking: The Fabulous Palm Springs Follies), regia di Mel Damski
   Breathing Lessons: The Life and Work of Mark O'Brien' (Breathing Lessons: The Life and Work of Mark O'Brien), regia di Jessica Yu
   Cosmic Voyage (Cosmic Voyage), regia di Bayley Silleck
   An Essay on Matisse (An Essay on Matisse), regia di Perry Wolff
   Special Effects: Anything Can Happen (Special Effects: Anything Can Happen), regia di Ben Burtt
   The Wild Bunch: An Album in Montage (The Wild Bunch: An Album in Montage), regia di Paul Seydor
   One Survivor Remembers (One Survivor Remembers), regia di Kary Antholis
   Jim Dine: A Self-Portrait on the Walls (Jim Dine: A Self-Portrait on the Walls), regia di Nancy Dine
   The Living Sea (The Living Sea), regia di Greg MacGillivray
   Never Give Up: The 20th Century Odyssey of Herbert Zipper (Never Give Up: The 20th Century Odyssey of Herbert Zipper), regia di Terry Sanders
   The Shadow of Hate (The Shadow of Hate), regia di Charles Guggenheim
   A Time for Justice (A Time for Justice)
   89 mm from Europe (89 mm od Europy), regia di Marcel Lozinski
   Blues Highway (Blues Highway), regia di Bill Guttentag
   School of the Americas Assassins (School of the Americas Assassins)
   Straight from the Heart (Straight from the Heart), regia di Dee Mosbacher e Frances Reid
   Defending Our Lives (Defending Our Lives), regia di Margaret Lazarus e Renner Wunderlich
   Blood Ties: The Life and Work of Sally Mann (Blood Ties: The Life and Work of Sally Mann), regia di Steven Cantor e Peter Spirer
   Chicks in White Satin (Chicks in White Satin), regia di Elaine Holliman
   Educating Peter (Educating Peter), regia di Gerardine Wurzburg
   At the Edge of Conquest: The Journey of Chief Wai-Wai (At the Edge of Conquest: The Journey of Chief Wai-Wai), regia di Geoffrey O'Connor
   Beyond Imagining: Margaret Anderson and the "Little Review" (Beyond Imagining: Margaret Anderson and the "Little Review")
   The Colours of My Father: A Portrait of Sam Borenstein (The Colours of My Father: A Portrait of Sam Borenstein), regia di Joyce Borenstein
   When Abortion Was Illegal: Untold Stories (When Abortion Was Illegal: Untold Stories), regia di Dorothy Fadiman
   Deadly Deception: General Electric, Nuclear Weapons and Our Environment (Deadly Deception: General Electric, Nuclear Weapons and Our Environment), regia di Debra Chasnoff
   Birdnesters of Thailand (Birdnesters of Thailand (Shadow Hunters))
   A Little Vicious (A Little Vicious), regia di Immy Humes
   The Mark of the Maker (The Mark of the Maker)
   Memorial: Letters From American Soldiers (Memorial: Letters From American Soldiers), regia di Bill Couturié
   Days of Waiting (Days of Waiting), regia di Steven Okazaki
   Burning Down Tomorrow (Burning Down Tomorrow), regia di Kit Thomas
   Chimps: So Like Us (Chimps: So Like Us), regia di Karen Goodman e Kirk Simon
   Journey into Life: The World of the Unborn (Journey into Life: The World of the Unborn), regia di Derek Bromhall
   Rose Kennedy: A Life to Remember (Rose Kennedy: A Life to Remember), regia di Terry Sanders
   The Johnstown Flood (The Johnstown Flood), regia di Charles Guggenheim
   Fine Food, Fine Pastries, Open 6 to 9 (Fine Food, Fine Pastries, Open 6 to 9), regia di David Petersen
   Yad Vashem: Preserving the Past to Ensure the Future (Yad Vashem: Preserving the Past to Ensure the Future), regia di Ray Errol Fox
   You Don't Have to Die (You Don't Have to Die), regia di Malcolm Clarke e Bill Guttentag
   The Children's Storefront (The Children's Storefront), regia di Karen Goodman
   Family Gathering (Family Gathering), regia di Lise Yasui e Ann Tegnell
   Gang Cops (Gang Cops), regia di Thomas B. Fleming e Daniel Marks
   Portrait of Imogen (Portrait of Imogen), regia di Meg Partridge
   Young at Heart (Young at Heart), regia di Sue Marx e Pamela Conn
   Frances Steloff: Memoirs of a Bookseller (Frances Steloff: Memoirs of a Bookseller), regia di Deborah Dickson
   In the Wee Wee Hours (In the Wee Wee Hours), regia di Frank Daniel e Izak Ben-Meir
   Silver into Gold (Silver into Gold), regia di Lynn Mueller
   Languages Says It All (Languages Says It All), regia di Megan Williams
   Women: for America, for the World (Women: for America, for the World), regia di Vivienne Verdonne-Roe
   The Master of Disaster (The Master of Disaster), regia di Sonya Friedman
   Debonair Dancers (Debonair Dancers), regia di Alison Nigh-Strelich
   Red Grooms: Sunflowers in a Hothouse (Red Grooms: Sunflowers in a Hothouse), regia di Thomas L. Neff
   Sam (Sam), regia di Aaron D. Weisblatt
   Witness to War: Dr. Charlie Clements (Witness to War: Dr. Charlie Clements), regia di Deborah Shaffer
   The Courage to Care (The Courage to Care), regia di Robert A. Gardner
   Keats and His Nightingale: A Blind Date (Keats and His Nightingale: A Blind Date), regia di James Wolpaw
   Making Overtures: The Story of a Community Orchestra (Making Overtures: The Story of a Community Orchestra), regia di Larry Weinstein
   The Wizard of the Strings (The Wizard of the Strings), regia di Peter Friedman
   The Stone Carvers (The Stone Carvers), regia di Marjorie Hunt e Paul Wagner
   The Children of Soong Ching Ling (The Children of Soong Ching Ling), regia di Gary Bush e Paul T.K. Lin
   Code Gray: Ethical Dilemmas in Nursing (Code Gray: Ethical Dilemmas in Nursing), regia di Ben Achtenberg e Joan Sawyer
   The Garden of Eden (The Garden of Eden), regia di Roger M. Sherman
   Recollections of Pavlovsk (Recollections of Pavlovsk), regia di Irina Kalinina
   Flamenco at 5:15 (Flamenco at 5:15), regia di Cynthia Scott
   In the Nuclear Shadow: What Can the Children Tell Us? (In the Nuclear Shadow: What Can the Children Tell Us?), regia di Eric Thiermann e Vivienne Verdonne-Roe
   Sewing Woman (Sewing Woman), regia di Arthur Dong
   Spaces: The Architecture of Paul Rudolph (Spaces: The Architecture of Paul Rudolph), regia di Robert Eisenhardt
   You Are Free (Ihr zent frei), regia di Dea Brockman e Ilene Landis
   If You Love This Planet (If You Love This Planet), regia di Terre Nash
   Gods of Metal (Gods of Metal), regia di Robert Richter
   The Klan: A Legacy of Hate in America (The Klan: A Legacy of Hate in America), regia di Charles Guggenheim e Werner Schumann
   To Live or Let Die (To Live or Let Die), regia di Terry Sanders
   Traveling Hopefully (Traveling Hopefully), regia di John G. Avildsen
   Close Harmony (Close Harmony), regia di Nigel Noble
   Urge to Build (Urge to Build), regia di Roland Hallè
   Americas in Transition (Americas in Transition), regia di Obie Benz
   Journey for Survival (Journey for Survival), regia di Dick Young
   See What I Say (See What I Say), regia di Freddie Stevens
   Karl Hess: Toward Liberty (Karl Hess: Toward Liberty), regia di Roland Hallé e Peter W. Ladue
   Don't Mess with Bill (Don't Mess with Bill), regia di John Watson
   The Eruption of Mount St. Helens! (The Eruption of Mount St. Helens!), regia di George Casey
   It's the Same World (It's the Same World), regia di Dick Young
   Luther Metke at 94 (Luther Metke at 94), regia di Jorge Preloran
   Paul Robeson: Tribute to an Artist (Paul Robeson: Tribute to an Artist), regia di Saul J. Turell
   Dae (Dae), regia di Risto Teofilovski
   Koryo Celadon (Koryo Celadon), regia di Donald A. Connolly
   Nails (Nails), regia di Phillip Borsos
   Remember Me (Remember Me), regia di Dick Young
   The Flight of the Gossamer Condor (The Flight of the Gossamer Condor), regia di Jacqueline Phillips Shedd e Ben Shedd
   The Divided Trail: A Native American Odyssey (The Divided Trail: A Native American Odyssey), regia di Jerry Aronson
   An Encounter with Faces (An Encounter with Faces), regia di Vidhu Vinod Chopra
   Goodnight Miss Ann (Goodnight Miss Ann), regia di August Cinquegrana
   Squires of San Quentin (Squires of San Quentin), regia di J. Gary Mitchell
   Gravity Is My Enemy (Gravity Is My Enemy), regia di John C. Joseph
   Agueda Martinez: Our People, Our Country (Agueda Martinez: Our People, Our Country), regia di Moctesuma Esparza
   First Edition (First Edition), regia di Helen Whitney
   Of Time, Tombs and Treasure (Of Time, Tombs and Treasure), regia di James R. Messenger e Paul N. Raimondi
   The Shetland Experience (The Shetland Experience), regia di Douglas Gordon
   Number Our Days (Number Our Days), regia di Lynne Littman
   American Shoeshine (American Shoeshine), regia di Sparky Greene
   Blackwood (Blackwood), regia di Tony Ianzelo e Andy Thompson
   The End of the Road (The End of the Road), regia di John Armstrong
   Universe (Universe), regia di Lester Novros
   The End of the Game (The End of the Game), regia di Robin Lehman
   Arthur and Lillie (Arthur and Lillie), regia di Jon Else
   Millions of Years Ahead of Man (Millions of Years Ahead of Man), regia di Manfred Baier
   Probes in Space (Probes in Space), regia di George V. Casey
   Whistling Smith (Whistling Smith), regia di Marrin Canell e Michael J.F. Scott
   Don't (Don't), regia di Robin Lehman
   City out of Wilderness (City out of Wilderness), regia di Francis Thompson
   Exploratorium (Exploratorium), regia di Jon Boorstin
   John Muir's High Sierra (John Muir's High Sierra), regia di Dewitt Jones e Lesley Foster
   Naked Yoga (Naked Yoga), regia di Paul Corsden
   Frank Film (Frank Film), regia di Caroline Mouris e Frank Mouris
   The Legend of John Henry (The Legend of John Henry), regia di Sam Weiss
   Pulcinella (Pulcinella), regia di Emanuele Luzzati
   This Tiny World (Deze kleine wereld), regia di Charles Huguenot van der Linden
   Hundertwasser's Rainy Day (Hundertwassers Regentag), regia di Peter Schamoni
   K-Z (K-Z), regia di Giorgio Treves
   Selling Out (Selling Out), regia di Tadeusz Jaworski
   The Tide of Traffic (The Tide of Traffic), regia di Humphrey Swingler
   Sentinels of Silence (Centinelas del silencio), regia di Robert Amran
   Adventures in Perception (Adventures in Perception), regia di Han van Gelder
   Art Is... (Art Is...), regia di Julian Krainin e DeWitt L. Sage Jr.
   The Numbers Start with the River (The Numbers Start with the River), regia di Donald Wrye
   Somebody Waiting (Somebody Waiting), regia di Hal Riney, Dick Snider e Sherwood Omens
   Interviews with My Lai Veterans (Interviews with My Lai Veterans), regia di Joseph Strick
   The Gifts (The Gifts), regia di Robert McBride
   A Long Way from Nowhere (A Long Way from Nowhere), regia di Bob Aller
   Oisin (Oisin), regia di Patrick Carey
   Time Is Running Out (Time Is Running Out), regia di Robert Ménégoz
   Czechoslovakia, 1968 (Czechoslovakia, 1968), regia di Robert M. Fresco e Denis Sanders
   An Impression of John Steinbeck: Writer (An Impression of John Steinbeck: Writer), regia di Donald Wrye
   Jenny Is a Good Thing (Jenny Is a Good Thing), regia di Joan Horvath
   Leo Beuerman (Leo Beuerman), regia di Herk Harvey
   The Magic Machines (The Magic Machines), regia di Bob Curtis
   Why Man Creates (Why Man Creates), regia di Elaine Bass e Saul Bass
   The House that Ananda Built (The House that Ananda Built), regia di Fali Bilimoria
   The Revolving Door (The Revolving Door), regia di Lee R. Bobker
   A Space to Grow (A Space to Grow), regia di Thomas P. Kelly Jr.
   A Way Out of the Wilderness (A Way Out of the Wilderness), regia di Dan E. Weisburd
   The Redwoods (The Redwoods), regia di Mark Harris e Trevor Greenwood
   Monument to the Dream (Monument to the Dream), regia di Charles Guggenheim e L.T. Iglehart
   A Place To Stand (A Place To Stand), regia di Christopher Chapman
   See You at the Pillar (See You at the Pillar), regia di Robert Fitchett
   While I Run This Race (While I Run This Race), regia di Edmond Levy
   A Year Toward Tomorrow (A Year Toward Tomorrow), regia di Edmond Levy
   Adolescence (Adolescence), regia di Marin Karmitz
   Cowboy (Cowboy), regia di Michael Ahnemann
   The Odds Against (The Odds Against), regia di Lee R. Bobker
   Saint Matthew Passion (Saint Matthew Passion), regia di Imre Gyöngyössy
   To Be Alive! (To Be Alive!), regia di Alexander Hammid e Francis Thompson
   Mural on Our Street (Mural on Our Street), regia di Kirk Smallman
   Point of View (Point of View), regia di Lee R. Bobker
   Ouverture (Ouverture), regia di Edmond Levy
   Yeats Country (Yeats Country), regia di Patrick Carey
   Nine from Little Rock (Nine from Little Rock), regia di Charles Guggenheim
   Breaking the Habit (Breaking the Habit), regia di John Korty
   Children Without (Children Without), regia di Charles Guggenheim
   Kenojuak (Eskimo Artist: Kenojuak), regia di John Feeney
   140 Days under the World (140 Days under the World), regia di Geoffrey Scott e Oxley Hughan
   Chagall (Chagall), regia di Lauro Venturi
   The Five Cities of June (The Five Cities of June), regia di Bruce Herschensohn
   The Spirit of America (The Spirit of America), regia di Algernon G. Walker
   Thirty Million Letters (Thirty Million Letters), regia di Edgar Anstey
   To Live Again (To Live Again), regia di Mel London
   Dylan Thomas (Dylan Thomas), regia di Jack Howells
   The John Glenn Story (The John Glenn Story), regia di William L. Hendricks
   The Road to the Wall (The Road to the Wall), regia di Robert Saudek
   Project Hope (Project Hope), regia di Frank P. Bibas
   Breaking the Language Barrier (Breaking the Language Barrier), regia di United States Air Force
   Cradle of Genius (Cradle of Genius), regia di Paul Rotha
   Kahl (Kahl), regia di Dido-Film GmbH
   L'uomo in grigio (L'uomo in grigio), regia di Benedetto Benedetti
   Giuseppina (Giuseppina), regia di James Hill
   Beyond Silence (Beyond Silence), regia di United States Information Agency
   A City Called Copenhagen (En by ved navn København), regia di Jørgen Roos
   George Grosz' Interregnum (George Grosz' Interregnum), regia di Charles Carey e Altina Carey
   Universe (Universe), regia di Roman Kroitor e Colin Low
   Glass (Glas), regia di Bert Haanstra
   Donald in Mathmagic Land (Donald in Mathmagic Land), regia di Milt Banta e Bill Berg
   From Generation to Generation (From Generation to Generation), regia di Edward F. Cullen
   Ama Girls (Ama Girls), regia di Ben Sharpsteen
   Employees Only (Employees Only), regia di Kenneth G. Brown
   Journey into Spring (Journey into Spring), regia di Ralph Keene
   The Living Stone (The Living Stone), regia di John Feeney
   Oeuverture (Oeuverture), regia di Gian Luigi Polidoro
   The True Story of the Civil War (The True Story of the Civil War), regia di Louis Clyde Stoumen
   A City Decides (A City Decides), regia di Charles Guggenheim
   The Dark Wave (The Dark Wave), regia di Jean Negulesco
   The House without a Name (The House without a Name), regia di Valentine Davies
   Man in Space (Man in Space), regia di Ward Kimball
   Men Against the Arctic (Men Against the Arctic), regia di Winston Hibler
   The Battle of Gettysburg (The Battle of Gettysburg), regia di Herman Hoffman
   The Face of Lincoln (The Face of Lincoln), regia di Wilbur T. Blume
   Thursday's Children (Thursday's Children), regia di Lindsay Anderson e Guy Brenton
   Rembrandt: A Self-Portrait (Rembrandt: A Self-Portrait), regia di Morrie Roizman
   Jet Carrier (Jet Carrier), regia di Otto Lang
   The Alaskan Eskimo (The Alaskan Eskimo), regia di James Algar
   The Living City (The Living City), regia di John Barnes
   Operation Blue Jay (Operation Blue Jay), regia di United States Army Signal Corps
   They Planted a Stone (They Planted a Stone), regia di James Carr
   The Word (The Word), regia di John Healy e John Adams
   Neighbours (Neighbours), regia di Norman McLaren
   Devil Take Us (Devil Take Us), regia di Herbert Morgan
   Epeira Diadema (Epeira Diadema), regia di Alberto Ancilotto
   Man Alive! (Man Alive!), regia di William T. Hurtz
   Benjy (Benjy), regia di Fred Zinnemann
   One Who Came Back (One Who Came Back), regia di Owen Crump
   The Seeing Eye (The Seeing Eye), regia di Gordon Hollingshead
   Why Korea? (Why Korea?), regia di Edmund Reek
   The Fight: Science against Cancer (The Fight: Science against Cancer), regia di Morten Parker
   The Stairs (The Stairs), regia di Film Documents Inc.
   A Chance To Live (A Chance To Live), regia di James L. Shute (aex equo)
   So Much for So Little (So Much for So Little), regia di Chuck Jones (aex equo)
   1848 (1848), regia di Victoria Mercanton
   The Rising Tide (The Rising Tide), regia di Jean Palardy
   Toward Independence (Toward Independence), regia di United States Army
   Heart to Heart (Heart to Heart), regia di Gunther von Fritsch
   Operation Vittles (Operation Vittles), regia di United States Army Air Force
   First Steps (First Steps), regia di Hans Burger
   Passport to Nowhere (Passport to Nowhere), regia di Frederic Ullman Jr.
   School in the Mailbox (School in the Mailbox), regia di Australian News & Information Bureau
   Seeds of Destiny (Seeds of Destiny), regia di Gene Fowler Jr.
   Atomic Power (Atomic Power), regia di The March of Time
   Life at the Zoo (Life at the Zoo), regia di Artkino
   Paramount News Issue #37" class="menuarial_premi">Paramount News Issue #37 (Paramount News Issue #37), regia di Paramount
   Traffic with the Devil (Traffic with the Devil), regia di Gunther von Fritsch
   Hitler Lives? (Hitler Lives?), regia di Saul Elkins
   Library of Congress (Library of Congress), regia di Alexander Hammid
   To the Shores of Iwo Jima (To the Shores of Iwo Jima), regia di United States Marine Corps
   With the Marines at Tarawa (With the Marines at Tarawa), regia di United States Marine Corps
   Arturo Toscanini (Arturo Toscanini), regia di Alexander Hammid
   New Americans (New Americans), regia di Slavko Vorkapich
   December 7th (December 7th), regia di John Ford e Gregg Toland
   Children of Mars (Children of Mars), regia di Frank Donovan
   Plan for Destruction (Plan for Destruction), regia di Edward L. Cahn
   Swedes in America (Swedes in America), regia di United States Office of War
   To the People of the United States (To the People of the United States), regia di Walter Wanger
   Tomorrow We Fly (Tomorrow We Fly), regia di United States Navy
   Youth in Crisis (Youth in Crisis), regia di The March of Time

wiki commons
Il contenuto originale e aggiornato di questo documento è visibile alla pagina:
http://it.wikipedia.org/wiki/Premio_Oscar
Le immagini presenti in questa pagina provengono da Wikimedia Commons.
Le informazioni riportate in questa pagina sono state utilizzate in accordo e
nel rispetto della licenza GNU Free Documentation License
Wikimedia Commons

↑ Inizio pagina



left right
Copyright © 1994-2017 Genux.com s.r.l. - P.I. 03412460234 - Ultimo aggiornamento: 18/10/2017 - Versione: 7.020.2
Tutti i loghi ed i marchi presenti in questo sito appartengono ai legittimi proprietari. E' vietata la riproduzione anche parziale. Le informazioni riportate sul sito sono soggette a modifiche senza preavviso.